Przedstawiciele władz Mariupola w Polsce w ramach STP

Mariupol jest jednym z najbardziej wymownych symboli absurdu rosyjskiej agresji w Ukrainie.

Kwitnące miasto z 530 tys mieszkańców zamieniło się w morze ruin, cmentarz i koszmar dla ludzi. Jednak władze ukraińskiego Mariupola starają się zachować tkankę społeczną miasta, utrzymują i wspierają mieszkańców rozproszonych po całej Ukrainie w formie centrów wsparcia „Ja-Mariupol”. Działają także na rzecz przygotowania programu odbudowy czy budowy nowego Mariupola. W tym celu realizują projekt Mariupol Reborn. Jest to wieloetapowy program, który stopniowo będzie realizowany w postaci działań bezpośrednio po wyzwoleniu miasta a następnie przejdzie w proces budowy zupełnie nowego miasta, stolicy ukraińskiego Przyazowia.

Dzięki wieloletniej współpracy programu STP z Urzędem Miasta Mariupola w Polsce została stworzona sieć miast wspierających. Są to Gdańsk (miasto partnerskie), Warszawa, Wrocław i Jaworzno. W dniach 29 maja – 01 czerwca odbyła się wizyta studyjna zespołu urzędu miasta Mariupola w Jaworznie, Gdańsku i Wrocławiu. Celem wizyty było zapoznanie się z doświadczeniami tych polskich miast w kilku kluczowych dziedzinach dla planowania odbudowy Mariupola.

W Jaworznie odbyło się spotkanie z prezydentem miasta Pawłem Silbertem oraz sekretarzem Miasta p. Ewą Sidełko-Paleczny. Grupa zapoznała się z systemem elektrycznej komunikacji miejskiej oraz zakładem uzdatniania wody, zwłaszcza z nowoczesnym systemem oczyszczania i dezynfekcji wody. Zakład Komunikacji Miejskiej zaoferował przekazanie na potrzeby Mariupola dodatkowego autobusu do przewozu dzieci w szkole prowadzonej przez projekt Ja –Mariupol w Kijowie.

Następnie grupa odwiedziła Gdańsk. Podczas tej wizyty prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Vadym Boiczenko podpisali deklarację współpracy oraz ustalili harmonogram działań w najbliższym czasie. Grupa zapoznała się z systemem segregacji i utylizacji śmieci. Odwiedzili budowaną spalarnię śmieci zmieszanych. Uzgodniono mechanizmy współpracy z ekspertami z Mariupola w dziedzinie stworzenia systemu zbierania i utylizacji śmieci w odbudowanym mieście.

We Wrocławiu grupa wzięła udział w Smart City Forum, gdzie mer Vadym Boiczenko przedstawił prezentację nt. zniszczeń i planów odbudowy miasta. Grupa zapoznała się z systemem wsparcia dla inwestycji w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, działaniem instytucji planowania miasta. Zapoznała się z nowymi wyzwaniami urbanistycznymi w miastach, które odbudowują się po zniszczeniach wojennych.

Dzięki współpracy z STP urząd miasta Mariupol zbudował w Polsce sieć wsparcia i pomocy zarówno podczas okupacji jak na czas odbudowy. Czas w Mariupolu się nie zatrzymał i to jest warunek wstępny do tego, że żadna okupacja go nie zniszczy a z popiołów powstanie nowy Mariupol.

Gdańsk. Wizyta delegacji z Mariupola.
Copyright © Study Tours To Poland
Projekt: Andrij Fil Realizacja: Rock The Web | Strony WWW