Ogólnoukraińskie forum „MołoDijTe!” w Tarnopolu

Największa młodzieżowa impreza roku odbyła się w Tarnopolu w dniach 25-26 września.

Przedstawiciele Programu Study Tours to Poland zostali zaproszeni do udziału w Forum Młodzieżowa Stolica Ukrainy („MołoDijTe!”). Projekt ten był realizowany głównie przez Departament ds Rodziny, polityki Młodziezowej i Bezpieczeństwa Dzieci w Urzędzie Miasta Tarnopola, którym kieruje obecnie Khrystyna Bilinska, absolwentka Programu STP dla studentów w 2012 r. Mając za sobą doświadczenie uczestnictwa w Programie w trakcie studiów, doskonale rozumie, jak istotne jest tworzenie i realizacja ciekawych perspektyw dla młodzieży.

Ogólnoukraińskie forum „MołoDijTe!” zgromadziło ponad 600 młodych i aktywnych uczestników z całej Ukrainy. Tarnopol jest pierwszym miastem w historii konkursu, które od dwóch lat nosi status Młodzieżowej Stolicy Ukrainy.

W ciągu dwóch dni miasto zamieniło się w centrum szans i możliwości do działania dla młodych ludzi. Forum rozpoczęło się pochodem organizacji pozarządowych. W oficjalnym otwarciu imprezy udział wzięli: Ołeksandr Jarema, Sekretarz Stanu Gabinetu Ministrów Ukrainy, Wadym Gutcajt, Minister Młodzieży i Sportu Ukrainy, Maryna Popatenko, Wiceminister Młodzieży i Sportu Ukrainy, Ołeksandr Sanczenko, Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, Wołodymyr Trusz, Przewodniczący Tarnopolskiej Obwodowej Administracji Państwowej, Serhij Nadał, prezydent Tarnopola.

Pierwszy dzień forum rozpoczął się dla uczestników otwartą rozmową na temat Ustawy Ukrainy „O podstawowych zasadach polityki młodzieżowej”. Podczas panelu dyskusyjnego przedstawiciele władz publicznych i samorządów mówili o głównych zmianach, jakie czekają młodych ludzi w związku z uchwaleniem nowego ustawodawstwa młodzieżowego, gdy prawo to będzie dotyczyć każdego młodego człowieka.

Wydarzenie było kontynuowane poprzez dyskusję i odpowiadając na pytanie „Co młodzież potrzebuje dzisiaj?”, W panelu tym udział wzięła Lena Prusinowska, koordynator Programu Study Tours to Poland. Oprócz niej udział w dyskusji wzieli: Serhij Nadal, prezydent Tarnopola, Serhij Prytula, prezenter telewizyjny, wolontariusz, społecznik, Yevhen Hlibovytsky, wykładowca Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej, założyciel pro.mova, Taras Derkach, prezes CareerHub.

Pierwszy dzień forum zakończył się wieczornym programem rozrywkowym ulubionych grup muzycznych młodzieży.

26 września prezydent Tarnopola Serhij Nadal oraz przedstawiciele lokalnych inicjatyw młodzieżowych przekazali na Placu Teatralnym status „Młodzieżowej Stolicy Ukrainy” burmistrzowi miasta Ostróg Jurijowi Jagodce oraz przedstawicielom miejskiego ruchu młodzieżowego i aktywistom społecznym.

Prelegentami i honorowymi gośćmi Ogólnoukraińskiego Forum byli także lider grupy „Antibody” Taras Topolia oraz ukraiński reżyser, scenarzysta i pisarz, działacz społeczny Oleg Sentsov.

Wydarzenie to było także wspaniałą okazją do spotkania i wymiany doświadczeń absolwentów Programu STP dla Studentów, którzy byli również byli zaangażowani w realizację tego przedsięwzięcia.

Copyright © Study Tours To Poland
Projekt: Andrij Fil Realizacja: Rock The Web | Strony WWW