Letnia Akademia STP

Po raz pierwszy w historii Programu Study Tours to Poland odbyła się Letnia Akademia STP – wspólna inicjatywa Fundacji Liderzy Przemian i Fundacji Borussia, współrealizatorów wizyt dla studentów.

Akademia gościła na południu Polski w Muszynie, w dniach 10-23 lipca 2022 r., a jej gospodarzem była Fundacja Promocji Nauki i Kreatywności z Nowego Sącza, wieloletni organizator wizyt studyjnych dla studentów. Udział w Akademii wzięli studenci z Ukrainy i Mołdawii zrekrutowani podczas konkursów na tradycyjne wizyty wiosną 2020 i 2022. W pierwszym wypadku wizyty uniemożliwiła pandemia, a w drugim – rosyjska agresja na Ukrainę.

Z Ukrainy przyjechały 23 osoby, z Mołdawii 3 ( 24 kobiety, 2 mężczyzn).

W programie Akademii znalazły się kluczowe z punktu widzenia Programu Study Tours to Poland elementy prezentujące współczesną Polskę z perspektywy samorządowej, pozarządowej, ekonomicznej, historycznej, rozwoju regionalnego, kształtowania tożsamości regionalnej i narodowej.

Uczestnicy poznawali różne praktyczne aspekty funkcjonowania Unii Europejskiej. Jednym z głównych przykładów mogli zaobserwować podczas podróży do Słowacji odwiedzając Zamek w Starej Lubowli.

W programie Akademii znalazły się:

  • Zajęcia umiejętności „Spadochron” – Ewa Romanowska, Fundacja Borussia z Olsztyna
  • Warsztaty „Lokalność” – Anna Kolasińska, Centrum Inicjatyw Regionalnych z Gliwic
  • Warsztaty „Dialog i rozwiazywanie konfliktów” – Natalia Kertyczak, Ewa Stokłuska, Fundacja Edukacja dla Demokracji w Warszawy
  • Warsztaty kreowania pomysłów oraz warsztat planowania inicjatywy – Monika Bocian, Krzysztof  Tarasiuk, Stowarzyszenie LevelUp
  • Warsztat historyczny „Wspólna historia – zbliża czy oddala?” – Jarosław Waszczyk, Fundacja FERSO z Łodzi.
  • Spotkania z przedstawicielami społeczności lokalnej – z Panią Magdaleną Majką, Zastępcą Prezydenta Miasta Nowego Sącza, z Panem Janem Golbą, Burmistrzem Muszyny, Panem Marcinem Kałużnym, Prezesem Sursum Corda, organizacją pozarządową zajmującą się działalnością charytatywną i wolontariatem, z Kołem Gospodyń Wiejskich w Szczawniku.
  • Wizyta w firmie Fakro, jako przykład globalnego biznesu z małej miejscowości .
  • Spotkanie z Piotrem Trochanowskim (Petro Murianka) – łemkowskim poetą, animatorem kultury łemkowskiej oraz organizator pierwszych łemkowskich Watr w górach

Copyright © Study Tours To Poland
Projekt: Andrij Fil Realizacja: Rock The Web | Strony WWW