Dialogi sąsiedzkie: STP on-line dla Profesjonalistów

STP we współpracy z Podolską Agencją Rozwoju Regionalnego z Winnicy oraz Fundacją Inicjatyw Menedżerskich zorganizowały 24 czerwca pilotażową konferencję on-line pt. Instrumenty wsparcia rozwoju ekonomicznego w gminach w czasie i po pandemii.

Swoimi przemyśleniami podzielili się ukraińscy i polscy eksperci ds. samorządu oraz obecni szefowie jednostek samorządu terytorialnego z obydwu krajów. Byli to: Anatolij Tkaczuk, Dyrektor ds. Nauki Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego z Kijowa, jeden z głównych doradców rządowych ds. decentralizacji, Oleh Stankewycz, Burmistrz Gminy Sudowa Wysznia, obw. Lwowski, Oleh Lewczenko, Dyrektor Podolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, prof. Jarosław Czerw, Sekretarz gminy Gościeradów oraz Marcin Pastuszak, zastępca wójta gminy Jabłonna z województwa Lubelskiego.

Podczas debaty poruszone zostały następujące tematy:

1.           Jak pandemia wpłynęła na budżet gminy i na firmy działające – co zwiększyło wydatki, co zmniejszyło dochody, jakie mechanizmy bilansowania budżetu?

2.           Czy gmina może wesprzeć firmy w wychodzeniu z kryzysu? Jeśli tak, to jak? Czy mamy jakieś ciekawe i inspirujące przykłady?

3.           Jakie działania można podejmować w celu minimalizacji „pandemio-paniki” i wzmocnienia zachowań anty-pandemicznych?

4.           Jak firmy w gminach radzą sobie z pracownikami? Bezrobocie, pracownicy sezonowi z zagranicy etc. Jaka jest w tym rola samorządów?

5.           Szkoły w gminie: stare i nowe wyzwania (pandemie, nauczanie zdalne, optymalizacja szkół)

Debatę prowadził Mirosław Skórka, dyrektor Programu Study Tourd to Poland.

Debatę śledziło ponad 30 osób w całości, a ponad 300 włączało się okazjonalnie.

Konferencja miała charakter pilotażowy. Planowana jest kontynuacja projektu.

Zapis debaty: Dialogi sąsiedzkie

Copyright © Study Tours To Poland
Projekt: Andrij Fil Realizacja: Rock The Web | Strony WWW