O STP
Study Tours to Poland (STP) jest Programem w ramach, którego realizujemy wizyty studyjne do Polski. Oferta Programu jest skierowana do studentów i profesjonalistów. Dzielimy się doświadczeniami przemian, jakie odbyły się w Polsce po transformacji systemowej i integracji europejskiej. Poszerzamy przestrzeń wolności i współodpowiedzialności wśród sąsiadów. Wzmacniamy potencjał społeczny po to, aby obywatele stawali się architektami zmian we własnych krajach. Pokazujemy rozwiązania efektywne i skuteczne w polityce, gospodarce i życiu społecznym. Łączymy ludzi, by się poznawali i rozumieli, a poprzez to przełamywali stereotypy i uprzedzenia.
Study Tours to Poland był współrealizatorem ośmiu edycji Warszawskiej Letniej Akademii Euro-Atlantyckiej w latach 2013-2020. WEASA jest platformą wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz budowania sieci kontaktów dla ekspertów i specjalistów z Państw Partnerstwa Wschodniego, Bałkanów Zachodnich i Polski. Jest to wspólna inicjatywa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW), Kolegium Europejskiego w Natolinie oraz German Marshall Fund (GMF). Od 2021 r. głównym realizatorem WEASA jest Kolegium Europejskie w Natolinie. Projekt jest współfinansowany ze środków PAFW w ramach Programu STP, a także Kolegium Europejskiego w Natolinie oraz German Marshall Fund w Polsce. Zakres tematyczny Akademii obejmuje transformację systemową, integrację europejską i relacje transatlantyckie, a od 2017 roku tematem wiodącym WEASA są wyzwania cyfrowe, zwłaszcza bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.
Historia programu
Program działa od 2004 r. W latach 2004-2006 realizowany był przez Fundację Edukacja dla Demokracji jako część programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie (RITA)”, w latach 2007-2017 już jako samodzielny program przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. Od 2017 realizatorem programu jest Fundacja Liderzy Przemian. Od 2007 r. współrealizatorem wizyt dla studentów jest Fundacja Borussia z Olsztyna.
Program w liczbach
Studenci
Ilu studentów z jakich krajów wzięło udział w STP od początku trwania Programu?
W latach 2004-2023 roku w wizytach studyjnych realizowanych przez Program udział wzięło łącznie 3713 studentów, w tym z:
Białorusi – 670
Mołdawii – 205
Rosji – 614
Ukrainy – 2224
Rokrocznie, jesienią i wiosną, do Polski odwiedza ponad 200 studentów biorących udział w 18-20 wizytach studyjnych.
Ilu studentów odwiedza rocznie Polskę w ramach STP?
Profesjonaliści
Ilu profejsonaistów z jakich krajów wzięło udział w STP od początku trwania Programu?